rss Ajankohtaista

14.11.2017 12.29

Venexpo-messuvieraat lahjoittivat viikonloppuna yli 1500 euroa saariston puhtaanapidolle

PSS ry oli näkyvästi esillä Venexpo-messuilla Turussa. Yhteistyökumppanina Turun Messukeskus Oy kannusti kävijöitä lahjoittamaan ilmaisen sisäänpääsyn yhteydessä pääsylippuihin varaamansa rahat Pidä Saaristo Siistinä ry:n työn tukemiseen. Lahjoituksia yhdistykselle kertyi yli 1500 euroa.


Isänpäiväviikonloppuna Turun Messukeskuksen veneilyaiheisilla Venexpo-messuilla vieraili 7 000 henkilöä. Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi Turun Messukeskus Oy tarjosi messuvieraille ilmaisen sisäänpääsyn. Pidä Saaristo Siistinä ry:n yhteistyökumppanina Messukeskus Oy halusi nostaa esiin yhdistyksen tekemää tärkeää työtä Suomen vesistöjen puhtauden eteen. PSS ry on tehnyt valtakunnallista ympäristöhuoltotyötä puhtaampien vesistöjen puolesta jo lähes puolet Suomen itsenäisyyden ajasta. 


Tekstiviestilahjoituksin ja lipaskeräyksellä kerättiin yhteensä 1571,80 euroa. Pidä Saaristo Siistinä ry kiittää kaikkia keräykseen osallistuneita sekä uusia ja vanhoja jäseniä, jotka viikonlopun aikana yhdistyksen messuosastolla vierailivat.


– Kaikki tuki on yhdistykselle ensiarvoisen tärkeää, jotta voimme tarjota puhtaan saariston myös jälkipolvillemme. Suomen vesistöjen puhtaus ei ole itsestäänselvyys, vaan sen eteen on tehtävä töitä. Venexpo-messuilla kerätyt lahjoitukset kohdennamme tekemäämme ympäristönhuoltotyöhön Saaristomerellä, kertoo PSS ry:n pääsihteeri Aija Kaski.

PSSry_kuva2
Pidä Saaristo Siistinä ry jakoi Venexpo-messuilla taskutuhkiksia, sillä jo yksinään Suomessa luontoon heitetään yli miljardi tupakantumppia vuosittain. Tumppi on muovia, joten se ei maadu ja veteen heitettynä siitä liukenee kemikaaleja vesistöön.


Palaa otsikoihinPoutapilvi web design - P4